Partnerský vzťah muži a ženy v praxi

 

Partnerské vzťahy riešime skutočne celý život. V poslednej dobe ma vyhľadávajú  muži i ženy, ktorí majú rôzne partnerské ťažkosti. Snažím sa ich podporiť v tom, aby prišli na konzultácie obaja, ale nie vždy je to možné (a)lebo to nepovažujú obaja za dobrý nápad. Takže niekedy hovoríme o partnerských ťažkostiach len s jedným z partnerov. Často od nich počúvam ako už nevedia so svojim partnerom komunikovať, ako sa cítia byť nevypočutí a neuznaní.  Počúvam pozorne  a cítim aké veľké je ich trápenie. Sedím oproti nim a hľadám slová, ktoré im pomôžu sa o mňa oprieť, aby sa trápenie zmenšilo. Tak to bolo aj pri Kataríne.

Keď  ma  vyhľadala, jej oči akoby neustále plakali a jej ženstvo akoby zahalili čiernym súknom. Trápila ju Vzdialenosť, ktorá vstúpila medzi ňu a jej muža. Mala pocit, že sa vďaka jej prítomnosti motajú v kruhu zimy a cudzoty. Prosila ho, aby išli spolu do terapie, ale on nechcel.  Bol mi ten príbeh o žene, ktorá chce Vzdialenosť poslať z domu preč, sympatický. Ale netušila som, či na Vzdialenosť medzi ňou a jej mužom, my dve budeme stačiť. Postupne, ako som Katarínu  vrámci našich stretnutí  spoznávala, pripadala som si ako objaviteľ Ameriky alebo dajakej novej zeme.  Rozprávala o prekážkach, ktoré zvládla v iných vzťahoch v svojej práci , vo vzťahoch s rodičmi, s učiteľmi svojich detí, ale aj so samotnými deťmi. A postupne sa predo mnou otvárala jej nevídaná krása, húževnatosť  a bohatstvo mnohorakých zdrojov pre blízkosť vo vzťahoch. Stačilo jej len pomôcť ich uvidieť. Ona potom vedela ako ich využiť, aby to u nich doma rozkvitlo. A čo sa stalo so Vzdialenosťou?

„Prišla som na konzultácie, lebo som nechcela byť  hysterickou ženskou, čo svojmu mužovi stále niečo vyčíta. Myslela som, že on sa musí zmeniť, aby som ja bola šťastná. Ale tieto stretnutia mi pomohli pochopiť seba samú.  A definovať si akou ženou chcem byť vo vzťahu k môjmu mužovi. Rozhodla som sa byť šťastnou a každý deň si všimnúť maličkosti, čo robí pre mňa. Cítim, že mi prestávajú tie jeho veci  teraz liezť na nervy. Jednoducho sa sústreďujem na to, čo medzi nami funguje a nie to, čo nefunguje. A viete čo?  Mám pocit, že je v poslednej dobe ku mne pozornejší. A minule dokonca…“

 

Partnerské vzťahy – sú náročné, to je fakt. Je potrebné do nich investovať mnoho času, energie, ale aj kompromisov a trpezlivosti. No napriek tomu nie vždy všetko funguje ako má a vzťah sa môže z času na čas otriasať v základoch. Čo robiť, aby ste sa tomu vyhli? Prečítajte si o najčastejších chybách, ktoré spôsobujú rozchody a snažte sa im čo najväčším oblúkom vyhnúť.

Nedôvera – dôvera by mala byť základom každého vzťahu. A keďže sa vo vzťahu z času na čas vyskytne aj klamstvo, je prirodzené, že dôvery akosi ubúda. Hoci partner všetko napravil a vy ste sa rozhodli, že napriek všetkému mu budete naďalej dôverovať, kúsok z vás je stále na pochybách. Potajomky si preto prečítate partnerove správy či maily a z času na čas ho možno aj špehujete. A to je chybou. Ak vás partner už raz sklamal, musíte sa rozhodnúť. Buď to prekonáte a začnete mu znova naplno dôverovať alebo vzťah jednoducho ukončíte. Preverovanie si partnera skutočne nie na mieste, pretože vzťah s nedôverou má veľmi malú šancu vydržať.

Obmedzovanie záujmov – hoci vo vzťahu je dobré brať ohľad na partnera, spoločné záujmy by nemali byť alfou a omegou vášho života. Samozrejme, je na mieste mať niečo spoločné, no na druhej strane by každý z vás mal mať aj svoje osobné a vlastné záujmy. Nenúťte ho, aby ste všetok čas trávili spoločne, pretože skôr či neskôr vás to prestane baviť. Okrem iného, ak bude váš jediný záujem len váš partner, môže z toho vzniknúť tzv. “ponorková” choroba a vy mu môžete začať liezť na nervy.

Rozdielne predstavy o spoločnom živote – pokiaľ ste vo vzťahu len pár mesiacov a záväzky nie sú nič pre vás, je zrejmé, že nad týmto faktom nepremýšľate. No ak už zvažujete, či daný muž je pre vás ten pravý, mali by ste zistiť, aké sú jeho predstavy o spoločnom živote a hlavne – či sa zhodujú s tými vašimi. Ak vy túžite po rodine a partner o tom nechce (zatiaľ) ani počuť a radšej budovať kariéru či cestovať, dobre si rozmyslíte, či to má zmysel. Zbytočne budete zotrvávať vo vzťahu, v ktorom chce každý niečo iné.

Strata intimity – intimita vo vzťahu neznamená len sex a fyzickú príťažlivosť. Ide o niečo oveľa komplexnejšie. Zahŕňa duševné súznenie, zmysluplné rozhovory, zdieľanie myšlienok, názorov a hlavne fyzickú aj psychickú blízkosť. Ak sa zo vzťahu vytráca, vytráca sa aj akákoľvek náklonnosť a láska. Ako sa to prejavuje? Môžete sa prichytiť, že sa o partnera a vzťah celkovo (a podvedome) vôbec nezaujímate. Partnera sa pýtate, ako sa má, či ako bolo v práci, no kladiete mu len rečnícke otázky a odpoveď na ne vás v skutočnosti ani nezaujíma. Okrem iného sa vytráca aj sex, jeho kvalita aj fyzická blízkosť. Zrazu nemáte potrebu držať sa za ruky, menej sa dotýkate jeden druhého, ba ani milovanie už nie je uspokojivým spojením. Intimita je veľmi dôležitým prvkom vzťahu, takže ak sa začne vytrácať, láska ide za ňou a vzťah skôr, či neskôr skončí.

Málo spoločných záujmov – spoločné záujmy sú v prvom rade dôležité pre nadviazanie partnerského vzťahu, no následne aj dosť podstatné pre jeho udržanie a harmóniu. Spoločné záujmy a strávený čas vás ako partnerov dokážu veľmi zblížiť, čo pomáha budovať stabilitu vzťahu. No na druhej strane, ak je spoločných záujmov žalostne málo, vzťah môže vydržať, no z dlhodobého hľadiska nepretrvá. Čím menej spoločných záujmov totiž máte, tým menej času spolu trávite, a preto po čase sa môžete jeden druhému začať odcudzovať.

Minimim komunikácie – komunikácia je základ všetkého a v partnerských vzťahoch to platí dvojnásobne. S partnerom by ste mali vedieť komunikovať o všetkom a byť pred sebou úprimní, jedine tak vybudujete stabilný vzťah. Stáva sa však, že v dlhodobých partnerských vzťahoch sa komunikácia po čase stane obmedzenou na frázy typu “čo bude na večeru” alebo “či sú zaplatené účty”. Áno samozrejme, aj tieto veci sú dôležité, no vaša komunikácia by nemala stáť len na povinnostiach. Ak to tak ostane, môže sa stať, že sa zo vzťahu začnú postupne vytrácať ďalšie a ďalšie základné prvky a potom už je vzťah naozaj náročné zachrániť.

Partnerské vzťahy – sú teda naozaj nevyspytateľné. Stret dvoch ľudí s rôznymi osobnosťami a vlastnosťami totiž niekedy spôsobuje vážne aj menej vážne konflikty, ktoré sú jeho prirodzenou súčasťou. No na to, aby vzťah fungoval a vydržal je doň potrebné investovať mnoho. Ktoré základné veci sú teda pre fungujúci a stabilný vzťah kľúčové? Odhalila to štúdia, ktorú publikoval portál Psychology Today. V štúdii sa vedci z Canada’s Western University zamerali na základné elementy fungujúceho vzťahu. Vo svojom výskume analyzovali informácie až z 43 štúdií, ktorých sa zúčastnilo neuveriteľných 11 tisíc párov. Na základe takejto veľkej vzorky skúmaní sú teda výsledky naozaj relevantné.  Ktoré veci sú pre fungujúci a dlhodobý partnerský vzťah tie najdôležitejšie?

Sila empatie sa vo všeobecnosti – veľmi podceňuje a v partnerských vzťahoch zvlášť. O čo ale vlastne ide? Empatia znamená starať sa o blaho partnera rovnako ako o svoje vlastné a väčšinou určuje rozdiel medzi zdravým a nezdravým vzťahom. Ako však zistiť, že vášmu vzťahu chýba empatia? Hlavným predpokladom je žiť v domnienke, že váš partner má rovnaké potreby a názory ako vy a že všetko prežíva rovnako. No hlavne v dlhodobých vzťahoch sa po čase príde na to, že to takto nefunguje. Každý sa totiž na veci pozerá inak, inak ich prežíva či vyhodnocuje. Je preto dôležité brať do úvahy vždy pohľad oboch strán. Vzťahy môžu kvôli rozdielom stroskotať, avšak empatia môže pomôcť predchádzať konfliktom aj napriek odlišným názorom partnerov.

Minimum konfliktov – rozdiely a odlišnosti partnerov sú zvyčajne najčastejším dôvodom konflikov. Hádky, nezhody a konflikty sú však pre vzťahy prirodzené a nedá sa im úplne vyhnúť. Čo je však dôležité je to, vedieť ich množstvo a frekvenciu obmedziť na minimum. Rozhodne vzťahu nepomôže, ak sa viete pohádať na každej malichernosti typu, kto uvarí alebo vynesie odpadky. Aj keď hádky a výmeny názorov sú súčasťou partnerského spolužitia, určite by nemali byť na každodennej báze. Naopak, ak k nim dochádza len občas a hlavne kvôli zásadným veciam, vzťahu to paradoxne pomôže.

Spokojnosť so sexuálnym životom – súčasťou každého zdravého partnerského vzťahu je aj sexuálne spolužitie, ktorého potreba by mala byť pravidelne napĺňaná. Je to v nás evolučne vpísané už od prírody, a preto nie je dôvod, si to nejako odopierať či ospravedlňovať sa za svoje pudy. Okrem iného, sexuálny život partnerov omnoho viac zbližuje a tiež pomáha budovať stabilitu vzťahu. Čo je však dôležité je to, aby s ním boli obaja partneri v každom smere spokojní. Či ide o frekvenciu, spôsob alebo čokoľvek iné, malo by to vyhovovať obom. Ak je totiž spokojnosť aj v sexuálnej oblasti len na jednej strane, vzťah dlho nepretrvá. Treba preto spoznávať svojho partnera aj v tomto smere a zisťovať, čo sa mu v tejto oblasti páči a čo nie. Aj otázka sexu je totiž pre stabilný a fungujúci vzťah zásadná.

 

Ako teda vyplýva z výsledkov štúdií, 11 tisíc párov označilo za kľúčové práve tieto 3 základné elementy. Pokiaľ sú vo vzťahu prítomné, má veľký potenciál fungovať a vydržať dlhú dobu. No ak čo i len jedna z nich začne vo vzťahu upadať, je potrebné to napraviť. Je totiž potvrdené, že ak chcete prežívať harmonický a stabilný vzťah, tieto 3 veci vám k tomu výrazne pomôžu. Ak pociťujete potrebu zlepšiť vzťahy s partnerom či partnerkou – kontaktujte nás, radi Vám odborne poradíme.

Informácie - objednávky - rezervácie

    Have a question?

    [contact-form-7 404 "Nenájdené"]