Depresia, príznaky a prejavy depresie

 

Depresia je závažné ochorenie s príznakmi ako je melanchólia, strata schopnosti tešiť sa, strata energie, ťažkosti so sústredením a samovražedné myšlienky. Depresia je choroba, ktorá sa nedá prekonať vôľou. Keď sme depresívni, venujeme sa málo alebo vôbec príjemným aktivitám, a čím menej príjemných činností robíme, budeme tým viac depresívni. Ide o stavy charakterizované smútkom, beznádejou, pocitom viny, vlastnej škaredosti, insuficiencie, hypochondrickým zameraním, somatickými a vegetatívnymi ťažkosťami, samovražednými myšlienkami, prípadne pokusmi o ňu,, poruchou spánku (hyposomnia alebo hypersomnia), sexuálnou dysfunkciou, úzkosťou, pesimizmom, nesústredenosťou, nezáujmom, bolesťami, pocitom ťažoby, nechutenstvom alebo prejedaním sa, spomalením psychomotorického tempa alebo agitovanosťou, niekedy obsedantnými, paranoidnými príznakmi. Jedným z prejavov depresie je aj sklon k samovražde. V literatúre sa uvádza, že pacient ohrozený samovraždou už niekoľko dní predtým vysiela signály, ktorými hľadá pomoc. Depresia môže prinášať také pocity a myšlienky, ktoré nám nedovolia vidieť východisko z utrpenia.

 

Je to bludný kruh, ale, našťastie, funguje to aj opačne. Čím viac príjemných aktivít zaradíme do bežného života, tým menej depresívne sa cítime, a čím menej depresívne sa cítime, tým viac príjemných aktivít budeme pravdepodobne vykonávať. Depresia je viac ako smútok, je to komplexný telesný a psychický stav, zasahuje náladu, telesné pocity, správanie aj myslenie. Depresia je porucha, ktorá postihne počas života takmer každého štvrtého človeka. Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, znížené sebahodnotenie a pokles sebavedomia, poruchy spánku a rôzne, často mnohopočetné bolesti. „Bežný smútok“ nie je depresia. Pozná ho určite každý z nás. Obyčajne vzniká po nepríjemnom zážitku či strate niekoho alebo niečoho dôležitého. Takýto smútok je psychologicky zrozumiteľný, odôvodniteľný, jeho intenzita a trvanie sú dočasné, úmerné vyvolávajúcej príčine.

 

Depresia je však na rozdiel od bežného smútku chorobný stav, ktorý môže vzniknúť aj bez zjavného dôvodu alebo ako neadekvátne vyústenie dlhotrvajúceho smútku. Depresia je vážny stav, je to choroba, ktorá si vyžaduje liečbu. Mávate občas „depku“? To je v dnešnej dobe často používaná fráza, najmä v prípadoch, keď sme smutní, prežívame veľký stres, alebo sa v našom živote dejú nepríjemné veci. So skutočnou depresiou však tieto prechodné stavy duševnej nepohody nemajú pranič spoločné. Depresia je ochorenie, ktoré vyžaduje odbornú pomoc a ktoré neprejde len tak samo od seba. Na to, že situácia je skutočne vážna, by vás mali upozorniť nasledujúce príznaky, ktoré sú pre depresiu charakteristické.

 

1. Problémy so spánkom
Čas od času má problém so zaspávaním asi každý, ale pokiaľ vás už dlhšiu dobu trápi nespavosť, alebo sa často budíte pre nočné mory, záchvaty úzkosti či paniky, neberte to na ľahkú váhu a vyhľadajte pomoc.

2. Prejedanie či nechutenstvo
Niektorí ľudia svoje problémy „zajedajú“, u iných sa pre zmenu chuť do jedla úplne vytratí. V prvom prípade sa k nepríjemným pocitom pridajú ešte výčitky z množstva skonzumovaného jedla, v tom druhom mozog trpí nedostatkom živín, čo iba prispieva k zhoršeniu celkového stavu.

3. Nikdy nekončiaca únava
Keď ráno zazvoní budík, nie ste schopní vyliezť z postele? Cítite sa ako po fláme a ste úplne bez energie? U ľudí, ktorí trpia depresiou, sa rovnaké pocity dostavujú aj v dňoch, keď si môžu pospať (napríklad cez víkend). Tento stav často môže prejsť až do fyzickej choroby, pretože imunitný systém je dlhodobo oslabený.

4. Zhoršená pamäť
Stáva sa vám v ostatnom čase, že márne hľadáte slová alebo si nemôžete vybaviť informácie, ktoré vám predtým prišli na um celkom pohotovo? Depresia spôsobuje, že mozog nefunguje tak, ako by mal, a práve zhoršená pamäť býva jedným z častých symptómov.

5. Pocit intenzívnej úzkosti
Úzkostné stavy sú typické pre väčšinu pacientov s depresiou. Ľudia môžu pociťovať neustálu nervozitu, silný vnútorný nepokoj, ktorý im nedovolí odpočívať a často ani dlhšiu dobu zotrvať na jednom mieste (pri jednej činnosti). Mnohí majú tendenciu stále dookola premýšľať nad vecami, ktoré sú mimo ich kontroly, alebo pociťujú úzkosť na miestach, kde sa nachádza väčšie množstvo ľudí.

6. Snaha utiecť pred  realitou
Mnohí z nás si občas dajú pohárik, aby umlčali neúnavný kolovrátok nechcených myšlienok vo svojej hlave. Problém nastáva vo chvíli, keď sa z týchto občasných pokusov uniknúť realite stane pravidlo. Keď to navyše človek s alkoholom preženie, namiesto uvoľnenia prídu ešte horšie stavy. Rovnaké riziko hrozí aj v prípade rôznych tíšiacich liekov, ktoré sa ľahko môžu stať návykovými. Ak sa pristihnete, že svoje chmáry „riešite“ pomocou liekov alebo alkoholu, vyhľadajte čo najskôr odbornú pomoc. Táto cesta totiž nikam nevedie.

7. Neschopnosť sa radovať
Svet okolo vás sa nezmenil. Máte stále tých istých priateľov i koníčky. Rodinu a blízkych, ktorí vás majú radi. Ale zároveň cítite, že už vás nič z toho neteší, a sami seba sa pýtate, kam sa podela všetka radosť? Veľmi často ide o jeden z prvých a najvýraznejších príznakov nastupujúcej depresie

8. Vyhľadávanie  samoty
Nemáte na nikoho náladu a uzatvárate sa stále viac sami do seba. Podobné stavy nie sú ničím výnimočným, pokiaľ však netrvajú príliš dlho. Máte pocit, že už sa vám ani nechce nikam chodiť, s nikým hovoriť, a dokonca vám robí problém zdvihnúť telefón? Potom už zrejme nepôjde o nejaký prechodný splín, ale o niečo oveľa vážnejšie.

9. Neustále výčitky
Večná únava, neschopnosť sa radovať, apatia, chýbajúca energia – skrátka všetko to nepríjemné, čo práve prežívate, vo vás možno navyše vyvoláva silné pocity viny. Presvedčenie, že vy ste tí zlí a že je vašou chybou, že sa takto cítite. Nevytvárajte si ďalší stres a zájdite za odborníkom. Niektoré veci človek skrátka neovplyvní.

 10. Bezdôvodná bolesť
Depresia nespôsobuje iba psychické problémy, ale prejavuje sa aj vo fyzickej rovine (nakoniec telo aj duša sú spojité nádoby). Organizmus oslabený depresiou je oveľa citlivejší na bolesť a rôzne vonkajšie vplyvy, takže sa potom vo svojom tele necítite pohodlne, alebo máte pocit, že vás stále niečo bolí. Je to totiž mozog, ktorý určuje, ako naše telo zareaguje na bolesť.

 

Za zmenami nálad, podráždenosťou, smútkom a podobnými emóciami stojí celý rad príčin, ktoré však môžeme do istej miery ovplyvniť aj my sami. Odborníci sa zhodujú v tom, že na duševnú kondíciu sa z veľkej časti podpisuje náš jedálny lístok. Nie je žiadnym tajomstvom, že pestrá vyvážená strava má pozitívny dopad na ľudskú psychiku. K živinám, ktoré prispievajú k normálnemu fungovaniu nervového systému, patria predovšetkým B-vitamíny (B1, B2, B3, B6, biotín, kyselina listová), vitamín C a horčík. Psychickej pohode napomáha aj extrakt z kórejského ženšenu, ktorý patrí medzi účinné prírodné adaptogény (látky, ktoré pomáhajú telu prispôsobiť sa stresu a prekonať únavu). V lekárňach a e-shopoch si  taktiež  môžete voľne kúpiť kvalitné výživové doplnky, ktoré sú určené práve na podporu duševnej kondície a odolnosti.

 

Depresívna porucha – sa ako klinická jednotka odlišuje od bežného smutného prežívania svojou intenzitou, trvaním a vplyvom na funkčnosť jedinca. Depresívna porucha patrí medzi závažné zdravotné problémy z hľadiska individuálneho i celospoločenského. Z individuálneho hľadiska prináša vysokú mieru subjektívneho utrpenia a zníženej kvality života, z celospoločenského hľadiska je významná pre vysokú prevalenciu a chronický priebeh. Podľa odhadov svetovej zdravotníckej organizácie jej bude v r. 2020 patriť druhé miesto (za kardiovaskulárnymi poruchami) vo vyjadrení počtu rokov ovplyvnených chorobou – tzv. DALYs (Disability-Adjusted Life Years) V európskych krajinách je väčšina pacientov s duševnými poruchami v starostlivosti všeobecných lekárov, situácia v SR nie je v tomto smere zmapovaná. Pre komunikáciu s pacientom i medzi odborníkmi a pre rozhodnutie o liečbe a jej vyhodnocovanie je mimoriadne dôležité oboznámenie sa s terminológiou i správnou diagnostikou depresie. Práve na túto oblasť je zameraný predkladaný článok.

Have a question?

[contact-form-7 404 "Nenájdené"]